Достапни линкови

Не наредив напад на Белата куќа


Не наредив напад на Белата куќа
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:05:42 0:00

На 19 август 1991 година, Советскиот лидер Михаил Горбачев беше ставен во куќен притвор, откако група на комунистички екстремисти дојдоа на власт. Мoсковјаните излегоа на улици за да ја одбранат Белиот дом, каде рускиот претседател Борис Јелцин се спротистави на превратот. Тенковите добија наредби да излезат на плоштадите и да ги растераат демонстр

Категории

XS
SM
MD
LG