Достапни линкови

Американската новинарка, затворена во Русија, вели дека ќе излезе на слобода како невина


Американската новинарка, затворена во Русија, вели дека ќе излезе на слобода како невина
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Шест месеци откако е притворена во Русија, американската новинарка Алсу Курмашева вели дека ќе излезе на слобода „како невина личност“. Курмашева, која работи за Татар-Башкир Сервисот на РСЕ, е обвинета за непријавување како странски агент и ширење дезинформации за руската војска. Обвиненијата нашироко се гледаат како одмазда за нејзината новинарска работа. Нејзините коментари беа дадени во порака објавена од еден месечник на татарски јазик во Казан.

Категории

XS
SM
MD
LG