Достапни линкови

Експлозија во Њујорк, Путин ја повлекува војската од Сирија, Нема мир во Палестина, Нова Џејмс Бонд еуфорија...

Настаните на денот низ фотографии - 11 декември 2017
Покажи повеќе

САД - Четири лица се повредени во експлозијата на бомба од непознато потеклo, која попладнево се случи на станица во Менхетен во Њујорк. Еден од повредените е и осомничениот за предизвикување на инцидентот кој како што јавуваат агенциите, веќе е приведен. Напаѓачот е идентификуван како Акајед Улах и истиот се здобил со повреди кога го активирал експлозивот. Тројца минувачи се полесно повредени. Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио го нарече инцидентот - обид за терористички напад.
1

САД - Четири лица се повредени во експлозијата на бомба од непознато потеклo, која попладнево се случи на станица во Менхетен во Њујорк. Еден од повредените е и осомничениот за предизвикување на инцидентот кој како што јавуваат агенциите, веќе е приведен. Напаѓачот е идентификуван како Акајед Улах и истиот се здобил со повреди кога го активирал експлозивот. Тројца минувачи се полесно повредени. Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио го нарече инцидентот - обид за терористички напад.

СИРИЈА - Рускиот претседател Владимир Путин во ненајавено патување во Сирија нареди почеток на повлекување на силите на Русија од земјата на Блискиот Исток. Наредив министерот за одбрана и шефот на генералштабот да започнат со повлекување на групата сили на Русија во нивните постојани места на распоредување“, објави државната агенција РИА цитирајќи го Путин.
2

СИРИЈА - Рускиот претседател Владимир Путин во ненајавено патување во Сирија нареди почеток на повлекување на силите на Русија од земјата на Блискиот Исток. Наредив министерот за одбрана и шефот на генералштабот да започнат со повлекување на групата сили на Русија во нивните постојани места на распоредување“, објави државната агенција РИА цитирајќи го Путин.

САД, ИЗРАЕЛ - Американскиот претседател реагира на 11-годишниот Френк Гиачио, кој ја коси тревата во дворот на Белата куќа во Вашингтон. Реакција од Трамп очекува и арапскиот свет, особено Палестина, каде по неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел и таму да ја премести американската амбасада, протестите и судирите земаат се поголем замав. (Фотографијата на Трамп со момчето Френк е во најтесниот избор на агенцијата Ројтерс за избор на фотографија на годината).
3

САД, ИЗРАЕЛ - Американскиот претседател реагира на 11-годишниот Френк Гиачио, кој ја коси тревата во дворот на Белата куќа во Вашингтон. Реакција од Трамп очекува и арапскиот свет, особено Палестина, каде по неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел и таму да ја премести американската амбасада, протестите и судирите земаат се поголем замав. (Фотографијата на Трамп со момчето Френк е во најтесниот избор на агенцијата Ројтерс за избор на фотографија на годината).

УКРАИНА - Поддржувач на поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили со маска на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, на протест пред Судот во Киев во кој му се суди на Саакашвили. Лидерот на украинската партија Движење на новите сили, Михаил Саакашвили, во судница изјави дека се смета за воен заробеник, а не за уапсен. Тој беше уапсен под сомнение за помагање на криминална организација, а по неговото апсење во Украина постојано се организираат протести од неговите приврзаници.
4

УКРАИНА - Поддржувач на поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили со маска на поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, на протест пред Судот во Киев во кој му се суди на Саакашвили. Лидерот на украинската партија Движење на новите сили, Михаил Саакашвили, во судница изјави дека се смета за воен заробеник, а не за уапсен. Тој беше уапсен под сомнение за помагање на криминална организација, а по неговото апсење во Украина постојано се организираат протести од неговите приврзаници.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG