Достапни линкови

Меј со остра порака до Русија, Босански нож во српското срце, Нема казни за палењето на Амбасадата на САД во Белград...

Настаните на денот низ фотографии - 14 ноември 2017
Покажи повеќе

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - Руските напори за сееење раздор на Западот нема да успеат, и тие веќе ги поттикнуваат западните сојузници да работат заедно за да се спротивстават на мешањето на Москва, рече британската премиерка Тереза Мај во нејзиното обраќање на прием во Лондoн. Значи имам многу едноставна порака за Русија, рече Меј - Знаеме што правите и нема да успеете.
1

ВЕЛИКА БРИТАНИЈА - Руските напори за сееење раздор на Западот нема да успеат, и тие веќе ги поттикнуваат западните сојузници да работат заедно за да се спротивстават на мешањето на Москва, рече британската премиерка Тереза Мај во нејзиното обраќање на прием во Лондoн. Значи имам многу едноставна порака за Русија, рече Меј - Знаеме што правите и нема да успеете.

БЕЛГИЈА - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини оцени дека Унијата има најсилно влијание врз Западен Балкан. Таа, коментирајќи ја руската пропаганда во регионот, нагласи дека воопшто не е загрижена за другите влијанија, бидејќи била уверена во европската определба на Западен Балкан, особено по изјавите од Брисел дека регионот е Европа.
2

БЕЛГИЈА - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини оцени дека Унијата има најсилно влијание врз Западен Балкан. Таа, коментирајќи ја руската пропаганда во регионот, нагласи дека воопшто не е загрижена за другите влијанија, бидејќи била уверена во европската определба на Западен Балкан, особено по изјавите од Брисел дека регионот е Европа.

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА / СРБИЈА - Насловните страници на дел од денешните изданија на српските дневни весници и таблоиди. Сите ударно пренесуваат коментари на изјавата на членот на Босанското претседателство, Бакир Изетбеговиќ, во врска со независноста на Косово.
3

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА / СРБИЈА - Насловните страници на дел од денешните изданија на српските дневни весници и таблоиди. Сите ударно пренесуваат коментари на изјавата на членот на Босанското претседателство, Бакир Изетбеговиќ, во врска со независноста на Косово.

СРБИЈА - Српски адвокат дава изјава за медиумите по изрекувањето на пресудата за обвинетите за палење на Американската амбасада во Белград 2008 година. Американската амбасада во Србија оцени дека тешко е да се сфати што не се казнети со затвор обвинетите за опожарувањето на нејзината зграда во 2008 година, откако белградскиот Виш суд им изрече условни казни на четворица обвинети, додека тројца други беа ослободени од обвинението поради недостиг на докази.
4

СРБИЈА - Српски адвокат дава изјава за медиумите по изрекувањето на пресудата за обвинетите за палење на Американската амбасада во Белград 2008 година. Американската амбасада во Србија оцени дека тешко е да се сфати што не се казнети со затвор обвинетите за опожарувањето на нејзината зграда во 2008 година, откако белградскиот Виш суд им изрече условни казни на четворица обвинети, додека тројца други беа ослободени од обвинението поради недостиг на докази.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG