Достапни линкови

Пријатели го претвораат пластичниот отпад во пари, чистејќи во Киргистан


Пријатели го претвораат пластичниот отпад во пари, чистејќи во Киргистан
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Тројца пријатели во главниот град на Киргистан на кои не им се допаѓала сликата на загадувањето предизвикано од пластичниот отпад, решиле да ги преземат работите во свои раце. Борејќи се со неразвиената култура на рециклирање во нивната земја, поставиле стотици зелени канти за собирање низ Бишкек, за да ја промовираат идејата за одвојување на пластичниот отпад од обичниот отпад. Три години подоцна, концептот функционира, па екипата отворила своја фабрика за рециклирање пластика.

Категории

XS
SM
MD
LG