Достапни линкови

Кој ќе биде следниот претседател на САД - Ќе каже Изборниот колеџ


Кој ќе биде следниот претседател на САД - Ќе каже Изборниот колеџ
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00

Кога Американците ќе излезат на избори во ноември, бројот на обичните гласови нема одредува кој ќе биде претседател - Доналд Трамп или Џо Бајден. Наместо тоа, се користи комплексен систем наречен Изборен колеџ. Тој систем е стар речиси колку и Соединетите држави. Погледнете како работи.

Категории

XS
SM
MD
LG