Достапни линкови

Ѓорѓина и Марио:„Да им помогнеме на лицата со дијабетес“


Ѓорѓина и Марио:„Да им помогнеме на лицата со дијабетес“
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00

Студентите Ѓорѓина Ристовска и Марио Мијатовиќ ја креираа ДИА - бесплатна мобилна апликација наменета за лицата со дијабетес да ја контролираат нивната состојба. Овие дваесетичетиригодишни економисти, дигиталната алатка ја создале со помош на технички и медицински тим. Планираат да вклучат и вештачка интелигениција, па ДИА да биде сеопфатен интелигентен асистент за дијабетeс.

Категории

XS
SM
MD
LG