Достапни линкови

Од велешката работилница до рацете на светските виолинисти


Од велешката работилница до рацете на светските виолинисти
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

Бидејќи не можел да си дозволи виолина за својот тогаш млад син, велешанецот Светозар Богданоски ги зел работите во свои раце и сам го изработил инструментот. Речиси 40 години подоцна, синот е познат виолинист кој настапува во Барселона. А линијата на рачно изработени, наградувани виолини изработени од Богданоски ја бараат врвни музичари ширум светот.

Категории

XS
SM
MD
LG