Достапни линкови

„Не е сè на Гугл, има нешто и во бабите“: Терзија на новото време


„Не е сè на Гугл, има нешто и во бабите“: Терзија на новото време
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

Младиот Дамјан Ристовски патува по селата за да собере народни носии, песни, приказни... Завршил средно музичко на отсекот за традиционална музика и игра. Играорец е од дете, а денес е член на ансамблот „Студио Фолклор“ и сака да ја знае историјата на секоја носија, па студира Етнологија и антропологија. Сонува да магистрира и докторира, но и да ја надополни колекцијата со нови парчиња, а најстарите меѓу нив, вели, датираат од 1910-та година. Меѓу оригиналите има и негови парчиња кои сам ги ткае на разбој и ги продава, најчесто надвор од Македонија.

Категории

XS
SM
MD
LG