Достапни линкови

Руска стратегија на Балканот - „раздели па владеј“


Руска стратегија на Балканот - „раздели па владеј“
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:06:13 0:00

За ширење на своето влијание во Западен Балкан, Москва во својот план вклучува и настојува целосно да искористи три класични стратегии - Раздели, па владеј, придобивање на елитите и искористување на нереалните очекувања. Ова е заклучокот на поглавјето „Московски стратегии“ од најновиот извештај на Европскиот совет за надворешни работи насловен „Дали Западен Балкан се соочува со руска бура?“

Ваше мислење

Покажи ги коментарите

XS
SM
MD
LG