Достапни линкови

Средношколска иновација - Паметен пластеник кој штеди


Средношколска иновација - Паметен пластеник кој штеди
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

Tимот „Петте ѕвезди“ составен од средношколци од скопската гимназија „Панче Арсовски“ направи преносен паметен пластеник кој штеди струја, а користи минимално количество на вода. Опремен е со сензори и соларни панели и е поставен во нивното училиште. Тие се надеваат дека иновацијата би можеле да ја продадат на други училишта и со добиените пари да го усовршат дизајнот. Со идејата за ваков пластеник победија на натпревар на тема почва, организиран од здружението Лидери за едукација, активизам и развој (LEAD), кои ја реализираат програмата за социјални иновации UPSHIFT.

Категории

XS
SM
MD
LG