Достапни линкови

Кучиња-роботи за помош на луѓе со оштетен вид


Кучиња-роботи за помош на луѓе со оштетен вид
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Наместо традиционалните кучиња- водичи, нивна дигитална замена на во форма на робот-куче на шест нозе, би можела да им помогне на лицата со оштетен вид во иднина. Ова го порачува тимот истражувачи од Универзитетот „Јао Тонг“ во Шангај, Кина. Тие моментално ги тестираат ваквите роботи на терен.

Категории

XS
SM
MD
LG