Достапни линкови

Приказни на луѓе со посебни потреби и „обични“желби


Илустрација
Илустрација

Со менување на црвеното светло во зелено или со сфаќање на пречката како предизвик, дел од македонските граѓани кои живеат со попреченост, се трудат да го сменат светот и перцепцијата на општеството во кое живеат. Како го прават тоа, споделија пред камерата на РСЕ.

На Интернационалниот ден на лицата со попреченост, 3. декември, се потсетуваме на дел од ретките приказни кои преку нашиот медиум допреа до илјадници луѓе, потсетувајќи ги дека пречката може да значи предизвик, а не црвено светло. Тие се борци, но потребно им е поголемо прифаќање од општеството и конкретна подршка од институциите на државата.

Раскажувајќи ги нивните животни приказни и ситуации пред камера, „шепнаа“ дека и тие се тука!

Таков пример е првиот инклузивен хор во Скопје, составен од лица со Даунов синдром, кои пеејќи ја „Неправда“ на „Лева патика“, пуштија глас за правда:

Пеејќи ја „Неправда“, лицата со Даунов синдром пуштија глас за прaвда
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

Истава екипа беше дел и од изложбата на уметникот Тома Димовски, кој живее со церебрална парализа и со уметноста како движечка сила:

Емоции и дигитални приказни под ведро скопско небо
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00

Еден од членовите на инклузивниот хор, Марио Мицковски, ни го доближи неговиот пат до блескавите медали во пливање и танц:

Чекор по чекор до блескави медали
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00

Се дружевме и со глувонемиот пливач Андреј Стојаноски, кој собира куп медали од домашни и интернационални натпревари:

„Прифатете го хендикепот како предизвик“
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Студентите и средношколците од тимот наречен„From Zero to Hero“, кои создадоа прототип на паметна инвалидска количка, воден од идејата за емпатична заедница, споделија како нивниот изум може да им помогне на луѓето во колички.

Паметна инвалидска количка - иднина за емпатична заедница
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

Низ приказните за Александар Велески кој е лице со церебрална парализа и Суарет Алишан кој има оштетен вид, видовме колку често македонскиот систем и општеството во целина знае да ги затвори вратите за лицата со попреченост.

„Државата вреди онолку колку што се грижи за најбеспомошните“
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:46 0:00

Во следното видео кое ќе биде објавено во рубриката „Моја порака“, на 8. декември, ви ја носиме приказната за македонската Пепелашка во количка, Марија Савеска, која се бори со церебрална парализа и со архитектонските бариери низ Скопје, но секојдневно докажува дека може многу повеќе отколку што можеби некој очекува од неа.

  • 16x9 Image

    Емилија Бунтеска Нацоска

    Новинарската кариера ја почнува во 2007-ма година, во А1 телевизија. За време на своето искуство во телевизија, радио и онлајн медиуми, се фокусира на теми од културата, животниот стил, социјални теми и луѓе-приказни. Во тимот на Радио Слободна Европа се вклучи во јуни 2021 година.

XS
SM
MD
LG