Достапни линкови

Инклузивна изложба: Види ја сликата преку допир


Инклузивна изложба: Види ја сликата преку допир
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Посетителите на изложба наречена „Слепата точка“ во Централниот музеј во Утрехт, Холандија, имаат необична шанса - да доживеат уметнички дела преку допир. Рекреирани се постоечки слики, но инсталацијата додава екстра димензии, како звук и мирис. Музејот сака понудата да биде подостапна и попријатна за посетителите со оштетен вид, а оние кои немаат проблем со видот се охрабруваат да ги доживеат делата со врзани очи.

Категории

XS
SM
MD
LG