Достапни линкови

Курдска политичка партија најави подршка за затвореници на изборите во Турција


Лејла Зана
Курдкса политичка партија во Турција соопшти дека на претстојните избори ќе ја подржи кандидатурата на Лејла Зана – поранешна пратеничка која десет години служеше казна затвор, под обвиненија за врски со курдските бунтовници. Партијата „Мир и Демократија“ исто така ја најави својата подршка за уште петмина курдски политичари кои се зад решетки. Согласно турските закони, ако било кој од кандидатите победи на парламентарните избори, затворската казна ќе биде укината.
XS
SM
MD
LG