Достапни линкови

Двојни избори - Двојна победа

Граѓаните на Северна Македонија со право на глас се изјаснуваат за претседател на државата, втор круг, како и за избор на пратеници во Парламентот.

  • Според првичните резултати, победник на двојните избори, парламентарни и претседателски, се ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата и нивната претседателска кандидатка Гордана Сиљановска Давкова
  • СДСМ и коалицијата го признаа поразот
  • Одзивот на гласачите беше доволен за исполнување на цензусот за избор на претседател, минимум 40%
  • Според МВР, гласањето се одвиваше без посериозни проблеми
  • Изборите ги следеа 1303 домашни и 860 странски набљудувачи
10:59 9.5.2024

Гордана Сиљановска Давкова - Универзитетската професорка во претседателска фотелја

Гордана Сиљановска Давкова
Гордана Сиљановска Давкова

Сиљановска-Давкова е универзитетска професорка, ама отсега ќе практикува политика, наместо да ја предава како предмет на факултет. Но, не е неискусна во политката - Беше министерка во поранешна влада на СДСМ, па пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ. Сега освои најмногу гласови на претседателските избори 2024.

Вели дека во обраќањата до јавноста нема да користи „Северна“ пред името Македонија. Уставни измени ќе прифати ако ги изгласа Собранието. Приватно, Сиљановска-Давкова себе си се опишува како легалист, бунтовник, борец за правда. Ќе се залага за повеќе жени на клучни функции.

За да го прочитате Новинарскиот портрет на идната македонска претседателка кликнете тука.

08:57 9.5.2024

ДИК: Најнови резултати од парламентарните избори

Според последните податоци на Државната изборна комисија(ДИК) од обработени 99,6 отсто од податоците на вчерашното гласање за парламентарните избори во Македонија, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ Твоја Македонија освои 58 пратенички места, коалицијата на СДСМ 18, ДУИ 19, коалицијата Вреди 13, а Левица и ЗНАМ по 6 мандари.

Или според бројот на освоени гласови: коалицијата на ВМРО- ДПМНЕ 431.251 гласови или 43,23%, СДСМ 153.250 или 15,36%, ДУИ 137.486 или 13,78%, Вреди 106.991 или 10,72%, Левица 67.338 или 6,75% и ЗНАМ – За Наша Македонија 55.539 или 5,57%.

08:54 9.5.2024

01:03 9.5.2024

Мицкоски: Брзо формирање влада по убедливата победа на ВМРО-ДПМНЕ

Еуфорично и со стиховите од песната „Бисер балкански“, Христијан Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва беа пречекани на говорницата во партиското седиште од каде ја прогласија убедливата победа на парламентарните избори во Северна Македонија на 8 мај.

„Успеавме“, „Историска победа на народот“, „Пад на владата во Македонија“ – ова беа дел од првите зборови на Христијан Мицкоски, кој извесно е дека ќе биде мандатар за формирање на новата Влада во Скопје.

„Уверен сум дека ќе ја формирале владата во најкус можен рок“, рече Мицкоски.

За повеќе детали кликнете тука.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG