Достапни линкови

Што по исходот од претседателските и парламентарните избори?


Што по исходот од претседателските и парламентарните избори?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

По седум години, ВМРО-ДПМНЕ се враќа на власт во Северна Македонија. Според резултатите од ДИК, убедливата победа на партијата и донесе 58 пратеници во 120-члениот парламент. СДСМ падна на 18 пратеници што е за еден помалку и од ДУИ. Мицкоски веќе ги испрати во опозиција и најави разговори за влада со „Вреди“ која освои 13 мандати. Што следува?

Категории

XS
SM
MD
LG