Достапни линкови

Под закана од мобилизација дома, Украинци остануваат со семејството во Прага


Под закана од мобилизација дома, Украинци остануваат со семејството во Прага
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:38 0:00

И покрај наредбите од Киев да се пререгистрираат за воениот рок, двајца татковци од Украина кои ги преселиле своите семејства во Чешка не планираат да бидат меѓу потенцијалните регрути кои се борат за својата татковина. Украинците кои живеат во странство би можеле да се соочат со тежок избор кога на 18 мај ќе стапи на сила новиот закон за мобилизација, чија цел е зголемување на бројот на војниците. Еден Украинец кој живее во Прага, изјави за РСЕ, под услов да остане анонимен, дека неговата одлука да ја напушти Украина непосредно пред инвазијата на Русија во 2022 година ги компромитирал неговите морални вредности и разбира зошто оние што останале може да го критикуваат.

Категории

XS
SM
MD
LG