Достапни линкови

Девојчето со хармониката


Девојчето со хармониката
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Свирењето хармоника по минимум 6 часа дневно значи и помалку дружби со пријателите. Инструментот е тежок и за свирење и за држење. Но, ништо од ова не е проблем за младата прилепчанка Софија Мирческа која решила да освојува светски сцени. Денес учи од професорката Зорица Каракутовска, која од неодамна е потпретседателка на Светската унија на хармоникашите. А има желба во иднина и самата да биде менторка на новите генерации хармоникаши и хармоникашки.

Категории

XS
SM
MD
LG