Достапни линкови

Русија го суспендира извозот на жито


илустрација

Руското Министерство за земјоделство објави дека го прекинува извозот на жито до 1 јули, и покрајпредупредувањата од меѓународните организации кои бараат од земјите да не ги нарушуваат глобалните ланци за снабдување со храна за време на сегашната пандемија.

Рекорден број новозаразени со коронавирус во Русија

Снабдувањата од Русија, најголемиот извозник на пченица во светот, ќе продолжат до земјите членки на Евроазиската економска унија предводена од Москва а во која се постсоветски држави Ерменија, Белорусија, Казахстан и Киргистан.

XS
SM
MD
LG