Достапни линкови

Талибанците убиле 10 авганистански војници во Хелманд


Авганистан.

Десет авганистански војници загинаа во напад на Талибанците врз воената база во јужната провинција Хелманд, соопштија официјални лица.

Во нападот се повредени и четворица војници.

Портпаролот на Талибанците, Кари Јусуф Ахмади ја презеде одговорноста за нападот, велејќи дека тие запленила и оружје и муниција.

Бунтовниците имаат големо присуство во покраината Хелманд. Талибанците ги зголемија своите напади во последниве денови против базите на Авганистан и контролните пунктови низ различни провинции.

XS
SM
MD
LG