Достапни линкови

Во Грузија продолжија протестите пред парламентот


протести пред парламентот во Тбилиси

Неколку илјади луѓе се собраа веќе четврти ден по ред пред парламентот во Тбилиси, барајќи оставка од министерот за внатрешни работи и промена на изборниот законик. Протестите почнаа поради обраќањето на рускиот пратеник Сергеј Гаврил во рамките на состанокот на меѓупарламентарното собрание за православието. Претседателот на парламнетот Иракли Кобахидзеа поднесе оставка.

XS
SM
MD
LG