Достапни линкови

Украинските сили обвинуваат за прекршување на примирјето


Припадници на украинските сили

Украинската армија ги обвини проруските сепаратисти во Донбас за прекршување на примирјето веднаш по неговото стапување на сила на 5 март на полноќ. Примирјето беше договорено на разговорите во кои учествуваа претставници на Русија, Украина и на ОБСЕ.Според украинските сили, сепаратистите извршиле напади врз владини позиции во покраината Луганск околу еден часот по полноќ, при што тие не возвратиле на огнот.

XS
SM
MD
LG