Достапни линкови

Турција ќе ги поддржи сириските бунтовници за прекин на судирите


Архива - Урнати згради во судирите во ситиската провинција Идлиб.

Одлуката на Турција да ги поддржи бунтовниците од Слободната сириска армија во воената операција во провинцијата Идлиб е со цел да се прекинат судирите и да се помогне во изнаоѓање политичко решение, изјави турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу, пренесуваат светските медиуми.

За тоа каква ќе биде помошта за сириските бунтовници, Чавушоглу рече дека ќе се одреди по консултации меѓу армијата и разузнавачките служби.

XS
SM
MD
LG