Достапни линкови

Објавен составот на новата албанска Влада


Albania -- Albanian Prime Minister Edi Rama speaks during his press conference on his visit to Serbia, in Tirana, November 12, 2014

Премиерот на Албанија Еди Рама, на денешната седница во Националното собрание го соопшти составот на новиот кабинет. Освен премиерот новата Влада ќе има и еден потпретседател, двајца државни министри и 11 министри. Застапеноста на жените е идентична, односно функциите се поделени 50 на 50.

Потпретседателка на Владата ќе биде Сенида Меси, шеф на дипломатијата ќе биде Дитмир Бушати, министер за внатрешни работи Фатмир Џафај, министерка за одбрана Олта Џачка, за правда Етилда Ѓонај.

Во обраќањето пред членовите на Собранието Рама, меѓу другото, оцени дека мандатот што народот им го дал на изборите на 25 јуни е најтежок до сега

XS
SM
MD
LG