Достапни линкови

Чавушоглу: Германија да не дели лекции за демократија


Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу

Шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу изјави синоќа во Хамбург дека Германија не треба на Турција „да и дели лекции за демократија“, обвинувајќи ја таа земја дека ја попречува кампањата за рефередумот за воведување претседателски систем што ќе се одржи во идниот месец. Германските власти откажаа три собири на кои требаше да зборуваат турски министри во промоцијата на референдумот. Чавушоглу денеска во Берлин треба да се сотане со германскиот колега Зигмар Габриел.

XS
SM
MD
LG