Достапни линкови

СБ на ОН ќе одржи итна седница за Алепо


Жители на Алепо бегаат од борбите меѓу владините и бунтовничките сили, 29.11.2016.

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе одржи итна седница за кризата во сирискиот град Алепо каде што, според, претставници на Светската организација, ситуацијата налекува на пекол. Сириските сили, поддржани од руски воздушни напади, напредуваат во градот со цел да го преземат од бунтовничките сили. Притоа околу 20 илјади луѓе беа принудени да ги напуштат домовите во изминативе 78 часови.

XS
SM
MD
LG