Достапни линкови

НАТО сака дијалог со Русија


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска пред средбата со министрите за одбрана на земјите членки на ЕУ во Брисел изјави дека алијансата сака дијалог со Русија.

Русија е нашиот најголем сосед и особено кога тензиите се зголемени и кога се соочуваме со различни безбедносни предизвици важно е да имаме дијалог, рече Столтенберг.

Но, тој инсистира и дека НАТО никогаш нема да го почитува или прифати прекршувањето на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина. Тој посочи и дека очекува новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп ќе ги исполни обврските на неговата земја кон НАТО.


XS
SM
MD
LG