Достапни линкови

Декларација за унапредување на односите меѓу Србија и Хрватска


Претседателот на техничката влада на Србија Александар Вучиќ и претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ денеска во Суботица, како што е најавено. Треба да потпишат декларација за унапредување на однсоите и за решавање на отворените прашања меѓу двете земји. Китаровиќ оцени дека нејзината средба со Вучиќ ќе претставува историски напредок и оти таа била резултат на искрената жечба меѓу двете земји, односно не била поттикната од меѓународната заедница. Вучиќ пак изјави дека дговорот бил за суштински, сериозни и стратешки прашања за Србија и за Хрватска.

XS
SM
MD
LG