Достапни линкови

Русија сака директни воени разговори со САД


Американскиот државен секретар Џон Кери

Русија предложи одржување директни воени разговори со Соединетите држави поради растечките тензии околу интензивирањето на руското воено присуство во Сирија. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Москва сакала преку овие разговори да ја намали можноста за каква и да било опасност од руското присуство во Сирија. Вашингтон, Израел и другите земји во регионот изразија загриженост од извештаите дека Русија разместувала опрема во воздушната база во Латакија. Се уште не е јасно дали Вашингтон ќе ја прифати поканата на Москва за директни разговори.

XS
SM
MD
LG