Достапни линкови

Премиерот на Молдавија критикуван за приближување кон Русија


Премиерот на Молдавија, Валериу Стрелец.

Премиерот на Молдавија Валериу Стрелец ги одби критиките дека тој бара поблиски економски врски со Русија во услови на заострени односи со западните донатори. Стрелец кој формираше Влада на 30 јуни со проевропска коалиција, денеска изјави дека прозападната ориентација на Молдавија не треба да променета и дека неговата Влада ќе работи повротно да ги изгради односите со Западните земји, кои биле оштетени минатата недела поради низа корупциски скандали. Медиумите го обвинија дека се пренасочил кон Русија отакао минатата недела разговарал со рускиот премиер Дмитриј Медведев и дека го повикал да го посети Кишињев.

XS
SM
MD
LG