Достапни линкови

Во Русија годишнина од нацистичката инвазија


Во Русија се палат свеќи со што се одбележува 74 годишнината од инвазијата на нацистичка Германија врз тогашниот Советски сојуз. Одбележувањата започнаа на далечниот исток на Русија, а денеска тие ќе се одржат низ целата земја. На 22 јуни 1941 година нацистичка Германија и нејзините сојузници започнаа неочекувана инвазија врз Советскиот сојуз. Во четирите години војна загинаа над 20 милиони советски граѓани.

XS
SM
MD
LG