Достапни линкови

Абади предупредува на странските борци во Ирак


Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади

Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади изјави дека околу 40 странски бомбаши самоубијци влегуваат во земјата секој месец и ги повика соседните земји од регионот да го спречат нивниот прилив. Самоубиствените борци се едни од најсмртоносните оружја на милитантите на Исламската држава кои имаат цел да ја пробијат ирачката одбрана и предизвикаат масовен број на цивилни жртви во прометни места. Според Абади, бројката на странски борци во Ирак сега е поголема од бројката на домашни милитанти.

XS
SM
MD
LG