Достапни линкови

Египет-Морси осуден на 20 години затвор


Мухамед Морси

Египетскиот суд го осуди поранешниот претседател на земјата Мухамед Морси и дванаесет лидери на Муслиманското братство на 20 години затвор поради убиството на демонстранти во 2012 година. Случајот се однесува на насилството пред претседателската палата во 2012 година кога поддржувачи на Морси ги нападнаа опозициските демонстранти, при што во судирите загинаа 10 лица.

XS
SM
MD
LG