Достапни линкови

Околу 300 косовски граѓани во војните во Сирија и Ирак


Околу триста косовски граѓани досега учествувале во конфликтите во Сирија или во Ирак, изјави косовскиот министер за внатрешни работи Скендер Хисени. Приштинските медиуми објавија дека истражните органи водат истрага против 135 лица осомничени за тероризам. Се наведува дека истрагата се води поради поттикнување за учество во војни надвор од Косово, главно во Сирија на страна на терористички организации.

XS
SM
MD
LG