Достапни линкови

Команданти на ИД убиени во Ирак


адмирал Џон Кирби

Пентагон соопшти дека во воздушните напади изведени од Соединетите држави и сојузниците биле убиени повеќемина високи лидери на милитантната Исламска држава. Портпаролот на Пентагон, адмирал Џон Кирби изјави дека Вашингтон бил уверен оти ваквите загуби ја намалуваат способноста на исламската држава да ги командува и контролира сегашните операции против ирачките безбедносни сили. „Вол стрит џурнал“ пишува дека во воздушни напади загинале тројца блиски соработници на лидерот на милитантите Абу Бакр ал Багдади.

XS
SM
MD
LG