Достапни линкови

Ирачките милитанти освоиле нафтено поле во Сирија


Бунтовниците на Исламската држава на Ирак и Левант

Бунтовниците на Исламската држава на Ирак и Левант ја презеле контролата врз најголемото нафтено поле во Сирија, кое се наоѓа во близина на границата со Ирак. Сириската организација за човекови права соопшти дека милитантите го освоиле полето Ал Омар, откако ривалската група ги напуштила своите позиции. Според нив, групата Нусра Фронт поврзана со Ал Каде се повлекла без отпор.

XS
SM
MD
LG