Достапни линкови

Судири меѓу полицијата и Aлбанците во Митровица


Косовската полиција се судри со косовските Aлбанци кои протестираа на главниот мост во етнички поделениот град Косовска Митровица. Демонстранти фрлаа камења и запалија автомобили додека полицијата употреби солзавец.
Притоа неколку лица беа повредени.
Насилстото избувна на најавениот мирен протест поради тоа што српските власти на северниот дел на градот поставија жардинери за цвеќе овозможувајќи движење само за пешаци, а не и за моторни возила.
XS
SM
MD
LG