Достапни линкови

Германија: забелешките на Нуланд за ЕУ неприфатливи


Викторија Нуланд
Кристијане Вирц, портапрол на германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Меркел смета оти коментарите на помошник американскиот државен секретар Викторија Нуланд за улогата на Европската унија во украинската криза биле целосно неприфатливи. Стејт департментот претсходно соопшти дека Нуланд веќе и се извинила на Уннијата. Нуланд денеска во Киев одби да зборува за ова прашање, додавајќи дека аудио снимката била со многу добар квалитет. Во еден телефонски разговор таа вулгарно се изразила за напорите на Унијата во решавањето на кризата во Украина. Вирц додаде дека Меркел верува оти шефицата на европската дипломатија Ештон врши одлична работа околу Украина.
XS
SM
MD
LG