Достапни линкови

Шефот на иранската дипломатија во посета на Москва


Иранскиот министер за надворешни работи Мухамед Џавад Зариф допатува во Москва на разговори со рускиот претседател Владимир Путин за граѓанската војна во Сирија. На средбата, како што е најавено, ќе стане збор и за имплементацијата на договорот на Техеран со големите сили во врска со нуклеарната програма. Зариф допатува во Москва од Дамаск, заедно со сиријскиот министер за надворешни работи Валид Муалем. Улогата на Иран на мировната конференција за Сирија, што ќе се одржи во наредната недела во Швајцарија, сеуште не е прецизирана.
XS
SM
MD
LG