Достапни линкови

Во Киев разговори Ештон Јанукович


Викторија Нуланд во Киев
Украинскиот претседател Виктор Јанукович денеска во Киев се сретна со шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон во изнаоѓање начини за излез од ќорсокакот во Украина по големите протести против одлуката на Јанукович да не ја потпише спогодбата за потесни врски со Европската унија. Претходно Јанукович најави дека утре во Брисел за таа цел ќе престојува висока украинска делегација. Тој додаде дека ќе побара од главниот обвинител да најде начин за ослободување на некои од затворените демонстранти. Во меѓувреме, американскиот дипломат Викторија Нуланд во Киев се ретна со лидерите на украинската опозиција.
XS
SM
MD
LG