Достапни линкови

Германскиот парламент за прислушувањето на Меркел


Берлин, 18.11.2013.
Германскиот парламент на денешната вонредна седница расправа за наводното американско шпионирање во германија, особено прислушувањето на канцеларката Ангела Меркел. Ова било откриено со документите што ги обелодени поранешниот соработник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден. Некои германски политичари побараа Берлин да му понуди на Сноден бегалски статус. Тој сега има привремен политички азил во Русија.
XS
SM
MD
LG