Достапни линкови

Протест на албанската опозиција во Тирана


Љуљзим Баша
Албанската опозиција, предводена од Демократската партија денеска одржа мирен протест во Тирана. Причини за протсестот според лидерот на демократите и градоначалник на Тирана Љуљзим Баша било купувањето гласови на предвремените локални избори за градоначалник на Корча и уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија. Протестот на опозицијата се одржа само час пред пристигнувањето на еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Тирана. Ова се први протести на Демократската партија откако по осумгодишно владеење во јуни годинава ги изгуби парламентарните избори.
XS
SM
MD
LG