Достапни линкови

Делегација од Националната гарда на Вермонт во Скопје


Илустрација
Високата воена делегација на националната гарда на американската сојузна држава Вермонт, предводена од генерал-мајор Стивен Креј, денеска беше примена од началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески.
На гостите им била презентирана трансфомацијата на АРМ, долгорочниот план за развој на одбраната и поддршка на меѓународните мисии, а е разговарано и за учеството во ИСАФ и јакнењето на понатамошната соработка со националната гарда на Вермонт.
Генерал-потполковник Котески на средбата го нагласи партнерството со Националната гарда од Вермонт и посочи дека ќе иницира стратегиското партнерството да биде пренесено на останатите земји од регионот и сојузните држави од САД за изведување на заеднички вежби кои ќе допринесат за зголемување на безбедноста во регионот.
XS
SM
MD
LG