Достапни линкови

Презакажани изборите во Пакистан поради Рамазан


Врховниот суд во Пакистан нареди претседателските избори во земјата да се одржат порано од планираното. Изборната комисија го закажа гласањето на шести август, но согласно денешната пресуда, новиот датум е 30 јули. Одлуката следи по петицијата на владеачката Муслиманска лига до судот, со која се бараше презакажување на гласаљњето, бидејки првоодредениот датум се поклопува со крајот на рамазанските пости.
XS
SM
MD
LG