Достапни линкови

Филе во Косово: Здружување на силите за почеток на преговорите за Стабилизација и асоцијација


По завршувањето на летото, потребно е здружување на силите во пристапувањето кон преговорите за Стабилизација и асоцијација, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во обраќањето до пратениците на косовското собрание.
- Во консулации со земјите членки, предлагам да ги именуваме преговарачите, до октомври или ноември да ја оргнизираме работата, а во февруари следната година да имаме формалан почеток на преговорите. Предлагам да формираме заеднички технички групи во тесни консултации со нашите земји членки, рече Филе и додаде дека паралелно со ова Косово треба да ја продолжи добрата работа до заседанието на Европскиот совет во јуни следната година и да ја продолжи работата на полето на односот со Србија.
XS
SM
MD
LG