Достапни линкови

95 роденден на Нелсон Мандела


„Нелсон Мандела останува во болница, но неговата здравствена состојба се подобрува“. Ова денеска го изјави претседателот на Јужна Африка Зума на 95 роденден на Мандела. Американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга Мишел испратија порака со желби до поранешниот јужноафрикански претседател и познат борец против апартхејдот. Во негова чест Обединетите нации 18 јули го прогласија за Меѓународен ден на Нелсон Мандела. Тој е во болница во Преторија од 8 јуни поради инфекција на белите дробови.
XS
SM
MD
LG