Достапни линкови

Во Хаг изречена пресуда на 6 поранешни челници на Херцег-Босна


Во Хашкиот трибунал изрече првостепена пресуда на 6 поранешните политички и воени челници на Херцег-Босна, обвинети за воени злосторства врз муслиманско население и друго нехрватско население од 1992 до 1994 година.
На казна од 10 до 25 години затвор се осудени поранешниот премиер на т.н Херцег-Босна Јадранка Прлиќ, министерот за одбрана Бруно Стојиќ, командантите на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана, генералите Слободан Праљко и Миливоје Петковиќ, командантот на воената полиција на ХВО Валентино Чориќ и началникот на Канцеларијата за размена на заробеници Берислав Пушиќ. Највисока казна доби Прлиќ. Шестемина Хрвати се товарат за етничко чистење на подрачјето на Херце-Босна заради создавање „голема Хрватска“ и за уривање на мостот во Мостар.
XS
SM
MD
LG