Достапни линкови

Отворен филмскиот фестивал во Кан


Светскиот најголем филмски фестивал синоќа беше отворен на француската ривиера во Кан. Фестивалот беше отворен со адаптацијата на романoт „Големиот Гетсби“. Во следниве 12 дена, стотици филмови ќе бидат прикажани во Кан. Дваесет филмови од 10 земји ќе се натпреваруваат за наградата „ Златна палма “ која ќе биде презентирана на 26 мај. Оскаровецот Стивен Спилберг е дел од жири комисијата која ќе одлучува годинава.
XS
SM
MD
LG