Достапни линкови

Русија со критика за договорот на Кипар и еврозоната


Рускиот премиер и претседател, Дмитри Медведев и Владимир Путин
Рускиот премиер Дмитри Медведев изјави денеска дека договорот меѓу Кипар и еврозоната преставува кражба и побара да се направи студија за евентуалните последици. Претседателот Владимир Путин побара од владата да направи реконструкција на заемот на Кипар од 2 ипол милијарди евра.
Руските власти реагираат негативно на договорот, бидејќи тој ќе се одрази врз инвеститорите од земјата кои имаат пари во кипарските банки.
XS
SM
MD
LG